TEORETIC – FILOLOGIE

Liceul privat Cronos oferă specializarea filologie - intensiv engleză elevilor interesați să își dezvolte orizontul de cunoaștere, creativitatea și abilitățile de comunicare.

Profilul filologie direcționează elevii în special spre filiere universitare umaniste: Drept, Psihologie, Litere, Jurnalism și Științele comunicării, Științe politice, Comunicare și relații publice, Limbi străine, Istorie, Sociologie și Asistență socială. Există și facultăți considerate de profil real care au secțiuni ce îi pot avantaja pe absolvenții de filologie. Astfel este Academia de Studii Economice, prin specializări ca Relații economice internaționale sau Administrarea afacerilor, cu predare în limbi străine.

Exemple de cariere și trasee profesionale ce pot urmate de absolvenții de filologie:

1. PR Executive (angajat în domeniul relațiilor publice, organizare de evenimente, relații cu presa), job din care se poate progresa până la director PR.
  2. Jurnalist – cu un traseu de carieră până spre redactor-șef.
  3. Traducător / translator – inclusiv cu opțiunea de angajare pe cont propriu (freelancer) sau cu propria companie (antreprenor).
  4. Asistent marketing/vânzări/publicitate, cu opțiunea de progres până la director marketing.
  5. Jurist, cu posibilitatea de a progresa în carieră până la magistratură.

10 motive pentru care merită să alegi o carieră având la bază profilul filologie urmat în cadrul Liceului privat Cronos:

1. Programele școlare aprobate de Ministerul Educației sunt completate cu discipline opționale elaborate și predate de profesorii școlii.
  2. Te vei bucura să citești poveștile altora și o să îți placă să scrii povestea ta
  3. Vei învăța să construiești un discurs, să îți argumentezi ideile, să comunici persuasiv, să transmiți un mesaj care să fie ușor înțeles.
  4. Vei da forță și sensibilitate cuvintelor tale.
  5. Cadrul de învățare încurajează inițiativa, empatia, spiritul critic, dezvoltarea abilităților de lider, discursul argumentat, lucrul în echipă.
  6. Vei ști la un nivel avansat mai multe limbi străine.
  7. Îți vei cunoaște emoțiile mai bine, vei învăța să trăiești prin propria persoană experiențele altora.
  8. Vei dobândi abilități empatice, care te vor ajuta să înțelegi mai bine persoanele cu care comunici.
  9. Ratele ridicate de succes la bacalaureat înregistrate de absolvenții școlii Cronos și parcursul lor universitar ulterior sunt o dovadă a bunei pregătiri primite în anii de liceu.
  10. Vei intra într-o comunitate (colegii tăi) cu care vei păstra legătura și după absolvire și care îți vor fi nu doar prieteni, dar și un punct de sprijin în carieră.

Exemple de materii pentru cei 4 ani de studiu:

• Limba engleză

• Limba Franceză

• Facultativ - module de pregătire în vederea obținerii certificatului Cambridge

• Limba și literatura română

• Istorie

• Geografie

• Arte

• Economie

• Matematică

• Informatică

• Științe

Avem însă și discipline opționale, care vin să completeze pregătirea elevilor:

• Dezbatere, oratorie și retorică
  • Sail away trough English
  • Business English
  • Geographie de la France
  • Percepția și rolul culorilor
  • Construcții monumentale
  • Cenacluri literare
  • Oameni, epoci, fapte
  • Locuri de vizitat într-o viață

*Opționalele nu sunt studiate toate în același timp, se predau pe parcursul a două semestre și se adresează diferențiat, pe ani școlari.

Examenul de bacalaureat este examenul cel mai important al unui elev, se susține în perioada iunie - iulie, după absolvirea clasei a XII a, fiind un examen național, particularizat în funcție de profilul ales.

Pentru promovarea bacalaureatului elevul va susține următoarele examene:

• Probe de certificare a competențelor lingvistice:
    • Comunicare orală în limba română;
    • Limba de circulație internațională: engleză sau franceză;
  • Probe de certificare a competențelor digitale :
    • Competențe digitale (TIC)
  •  Probă scrisă la Limba și literatura română
  •  Probă scrisă la Istorie
  •  Probă scrisă la Geografie/Economie/Logică/Psihologie (la alegere)

În clasa a XII-a avem un program dedicat  pregătirii examenului de bacalaureat (ore suplimentare, testări periodice din întreaga programă de examen, sfaturi personalizate pentru fiecare elev).