Clasa a X-a în vizită la Muzeul Antipa

-clasa-a-x-a-n-vizit-la-muzeul-antipa

După o primă săptămână de școală, încărcată și cam obositoare, elevii clasei a X-a au beneficiat de un moment de respiro petrecut la Muzeul Naţional de Istorie Naturală “Grigore Antipa”, una dintre cele mai vechi instituţii de cercetare a biodiversităţii.

Vizita a fost una recreativă, dar și educativă în același timp, elevii aflând, într-un mod informal,  foarte multe informații noi și interesante despre diversele colecții de exponate.

I-au impresionat dioramele cu nenumăratele specii de mamifere, reptile, păsări impăiate și habitatul lor natural. De asemenea, s-au dovedit foarte interesați de colecţiile de etnografie şi antropologie ce cuprind peste 2000 de piese, provenite din diferite regiuni ale globului, majoritatea cu o valoare istorică, documentară, ştiinţifică deosebită, astăzi imposibil de procurat (de exemplu capete zanza, mumii de fardo).