Trecerea de la generală...la liceu

trecerea-de-la-generalla-liceu

Viața mea de când am intrat în Liceul Cronos s-a schimbat în mod deosebit atât din punct de vedere personal, cât și al studiului. În acest liceu, profesorii vin la ore cu zâmbetul pe buze dornici să te învete lucruri noi. La fel de bine pot spune că am înteles cum e să fii într-un mediu care îți place și să beneficiezi de încurajările dascălilor care mă determină să-mi doresc să învăț și să cunosc cât mai multe lucruri. Sunt plăcut impresionat de proiectele și excursiile la care am participat care au generat mulțumire sufletească, dar și satisfacție la nivelul studiului individual (excursie la Bușteni; vizitarea A.S.E.-ului și a Bibliotecii Centrale Universitare, vizită la British Council; workshopul cu deputatul Mihai Sturzu și cațiva voluntari veniți din diferite țări ale lumii, workshopul pe tema discriminarii etniei rrome; proiectul Cele 7 minuni ale lumii antice – Cele 7 minuni ale lumii moderne). De asemenea, atmosfera din clasă este prietenoasă și încurajatoare. Sunt foarte mandru că fac parte din acest colectiv și că-mi desfășor studiul în acest cadru în urmatorii ani. -Stefan Vasiliu cls a IX-a

Prima zi de liceu a fost una din cele mai frumoase zile pe care le-am avut până acum. Am intrat în sala de clasa și acolo, la catedra, era doamna dirigintă, cu un zâmbet imens pe față. Am știut că totul o să fie diferit față de școala generală. Pentru a ne cunoaște mai bine, s-a organizat o excursie. Pot spune  că în excursie mi-am făcut prieteni minunați, am cunoscut profesorii în afara liceului, am râs.

În liceu, după o vreme, s-au făcut tot felul de proiecte. Făcând aceste proiecte, noi, cei din clasa a IX-a, ne-am apropiat și am ajuns să fim ca o mică familie. Cel mai frumos proiect la care am luat parte a fost cel de la istorie, unde trebuia să facem machete. A  fost o zi minunată.

Am avut  parte și de ieșiri la muzeele de artă, cu îndrumarea profesorului de educație vizuală, Tiberiu Dancilă. Am aflat lucruri noi, importante acum, dar și în viitor. Proiectul cu voluntarii a fost unul minunat, noi învățăm despre cultura lor, iar ei despre a noastră. Deja s-au format mici prietenii între noi și voluntari.   -Yulisa Mansour

Spunem liceu, spunem adolescență, libertate și responsabilitate.

Am venit la acest liceu cu inima strânsă. Nu știam cum sunt colegii și profesorii, nu știam nimic despre viața de licean. A început să-mi placă și mi-am făcut prieteni destul de repede. Am fost norocos să am o dirigintă care știe să fie aproape de noi, să ne asculte, să ne înteleagă. Excursia organizată la începutul școlii și lecțiile ținute în alta parte decât la școală m-au ajutat să-mi cunosc mai bine colegii și profesorii și să mă integrez mai ușor în această noua familie. Am fost plăcut impresionat de proiectele făcute în școală și în mod special de cel de la istorie unde am făcut tot posibilul să realizez o lucrare bună, care să placă tuturor. Suntem puțini în clasă și asta e un lucru bun. Așa putem lucra mai bine și profesorii au mai mult timp pentru fiecare dintre noi. O mica gluma spusă la începutul orei ne destinde și ne face să fim mai atenți la lecție.

îmi plac foarte mult profesorii  și faptul că nu suntem tratați ca niște copii. Sunt fericit că am ales acest liceu mai ales când cei cărora le spun unde învat își arată încantarea și parcă ușor invidia lor. -Bogdan Dumitrache

Viața mea s-a schimbat destul de mult de când am intrat în Cronos. Am început să am note mai mari, să devin mai matur, să îmi fac prieteni noi și multe altele. De asemenea, colegii sunt foarte buni, uniți, se ajută între ei, glumesc și sunt foarte prietenosi. Colegii din Cronos sunt unii dintre cei mai prietenoși elevi cu care m-am întalnit și de asemenea chiar mă bucur că sunt cu ei în clasă. Colegii mai mari, de asemenea, sunt foarte atașați de noi. Ei vin în fiecare pauza în clasa noastră pentru a vorbi cu noi. Aceasta este viața din Cronos. -Denis Salitrarovici