Reîntoarcerea elevilor la clasă

După un an în care predarea online ne-a devenit tuturor noul tip de normalitate, ne-am reîntors în clase.

Inteligența este, potrivit uneia din definițiile sale, capacitatea de adaptare la mediu și condițiile lui. Atât cadrele didactice, cât și elevii s-au mobilizat pentru adaptarea la condițiile școlii online, cu toate provocările și specificul acesteia.

Din nou, provocarea a venit în sens invers, pentru a recapăta deprinderile interacțiunii față în față sau pentru a eficientiza un program în care trebuie reintegrat un timp de pregătire și deplasare.

Anumite instrumente ale școlii online înțelegem să le păstrăm, precum lucrul în platforma Microsoft Teams, care permite revizitarea informației acasă.

Feed-backul general al elevilor fiind unul favorabil reluării cursurilor față în față, observăm cu toții nevoia predării directe, a contactului nemijlocit de ecran, a explicațiilor rapide și de impact.

Dincolo de beneficiile pedagogice, reînregistram comunicarea fireasca între colegi, influența reciproca pozitivă, dorința de socializare.