ZILELE LECTURII

Deşi mulţi dintre noi citesc cu plăcere şi cu o frecvenţă destul de mare, nu întotdeauna reuşim să împărtăşim pritenilor impresiile noastre, deoarece nu avem un set comun de lecturi. Proiectul de faţă, propunând o bibliografie unică, ne cheamă la o unanimă sărbătoare a cărţii, oferindu-ne prilejul de a intra într-un dialog competent, avizat.

Trăim într-un moment în care informaţia înseamnă putere. Un om neinstruit şi neinformat ajunge să plătească ignoranţa sa, nu doar prin dificultăţi de angajare, ci şi prin excluderea din anumite medii. Un mulţumitor bagaj cultural asigură pătrunderea şi traversarea elegantă a oricărui mediu social. În plus, cititul dezvoltă inteligenţa şi furnizează modele de viaţă.

Proiectul Zilele lecturii este unul semestrial. Fiecare ediţie propune o bibliografie, incluzând, în medie, 5 titluri, dintre care elevii aleg unul, prin tragere la sorţi. Cele două ediţii dintr-un an şcolar alternează opere din programa de bacalaureat cu altele din literatură străină. Iată bibliografia din acest an şcolar:

• noiembrie 2013-bibliografie străină, De veghe în lanul de secară (Salinger), Împăratul muştelor (William Golding), Mantaua (Gogol), Mari personalităţi ale istoriei.
  • ianuarie 2014- bibliografie pentru bacalaureat, Moromeţii, Ion, Ultima noapte de dragoste, Întâia noapte de război, Enigma Otiliei.
  • aprilie 2014- bibliografie strină, Avarul (Moliere), Un cuib de nobili (Turgheniev), Moartea lui Ivan Ilici (Tolstoi), Dragostea nu moare (Maitreyi Devi), Vântul prin sălcii (Kenneth Grahame).
  • ultima ediţie, cea de la începutul lui iunie, va propune tot o carte pentru bacalaureat, deci din literatura română.

Parcurgerea acestor opere se verifică printr-o dublă evaluare. Evaluarea scrisă durează o oră, iar cea orală între 5 şi 10 minute pentru fiecare elev. Evaluarea orală se desfăşoară individual şi frontal, elevul fiind examinat de o comisie formată din doi profesori.